Description
American Classic Government 1911, Single Action Only, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 38 Super, 5″ Barrel, Steel, Blued Finish, Black, Fixed Sights, Manual Thumb Safety, 9 Rounds, 1 Magazine 85607
American Classic Government 1911, Single Action Only, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 38 Super, 5″ Barrel, Steel, Blued Finish, Black, Fixed Sights, Manual Thumb Safety, 9 Rounds, 1 Magazine 85607
| Weight | 76.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.500 × 12.000 × 3.400 in |
| upc | 713780856070 |
| Brand | |
| stock | Checkered Wood Grips |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 38SUP |
| capacity | 9+1 |
| color | BLACK |
| finish | Matte Blue |
| magazine | |
| drilled_or_tapped | false |
| frame | Steel Frame |
| grip | Wood |
| firearm_action | Single Action |
| sights | Mil-Spec Front and Rear |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.