Additional information
| Weight | 10.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.7 × 8.3 × 3.2 in |
| dimension | 3.20 X 8.25 X 39.70 |
| sights | Y |
| upc | 810054133025 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | Y |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 8.5 |
| stock_color | GREEN |
| hinged_floorplate | N |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 38.2000 |
| barrel_length_in_inches | 16.3300 |
| stock_material | STEEL |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:9.44" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | 7.62X39MM |
| other_features | MILLED RECEIVER, CHROME LINED |
| part_number | SAM7SF-84EGM |
| Brand |






Reviews
There are no reviews yet.