Additional information
| Weight | 9.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 12.3 × 3.8 in |
| no_direct_ship_to_california | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| sights | N |
| upc | 819511021998 |
| no_sale_to_oregon | NO SALE TO OREGON |
| dimension | 3.80 X 12.30 X 39.00 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 6.54 |
| stock_color | BLACK |
| hinged_floorplate | N |
| no_direct_ship_to_rhode_island | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 30.0000 |
| overall_length_in_inches | 33.0000 |
| barrel_length_in_inches | 16.0000 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | ANODIZED |
| rate_of_twist | 1:7" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .300 AAC BLACKOUT |
| other_features | LAR ALEXANDER ARMS BRANDED |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| no_direct_ship_to_washington | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| part_number | R300-ST |
| Brand |






Reviews
There are no reviews yet.