Additional information
| Weight | 10.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.9 × 12.6 × 4.4 in |
| dimension | 4.45 X 12.55 X 38.90 |
| hinged_floorplate | N |
| upc | 819511021240 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 7.5 |
| stock_color | BLACK |
| sights | N |
| detachable_magazine | Y |
| no_direct_ship_to_california | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 37.0000 |
| barrel_length_in_inches | 18.0000 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | ANODIZED |
| rate_of_twist | 1:10" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .17HMR |
| other_features | LAR ALEXANDER ARMS BRANDED |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| part_number | RST17 |
| Brand |







Reviews
There are no reviews yet.