Description
Winchester Repeating Arms Model 1892, Deluxe Octagon Takedown, Lever Action Rifle, 44-40 Winchester, 24″ Octagon Barrel, Blue, Right Hand, Buckhorn Sight, Black Walnut Stock, 11 Rounds 534283140
Winchester Repeating Arms Model 1892, Deluxe Octagon Takedown, Lever Action Rifle, 44-40 Winchester, 24″ Octagon Barrel, Blue, Right Hand, Buckhorn Sight, Black Walnut Stock, 11 Rounds 534283140
| Weight | 153.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.000 × 8.000 × 3.000 in |
| upc | 48702019753 |
| Brand | |
| caliber_or_gauge | 44-40 |
| sights | Semi-Buckhorn/Marble Arms Bead |
| barrel_length | 24" |
| stock | Walnut |
| color | BLUE |
| firearm_action | Lever Action |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-36 |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Polished Blued |
| grip | Grade V/VI Walnut |
| capacity | 11 rd. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.