Additional information
| Weight | 10.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 11.4 × 3.3 in |
| dimension | 3.25 X 11.40 X 38.50 |
| overall_length_in_inches | 40.7000 |
| upc | 022188888300 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 8.9 |
| stock_color | BLACK |
| sights | Y |
| hinged_floorplate | N |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 25.0000 |
| barrel_length_in_inches | 20.0000 |
| no_sale_to_guam | NO SALE TO GUAM |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:7.5" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | 6MM ARC |
| other_features | TARGET CROWNED THREADED 5/8-24 |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| no_direct_ship_to_washington | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| no_direct_ship_to_rhode_island | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| no_direct_ship_to_california | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| no_sale_to_virgin_islands | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| no_sale_to_oregon | NO SALE TO OREGON |
| no_sale_to_california | NO SALE TO CALIFORNIA |
| no_sale_to_puerto_rico | NO SALE TO PUERTO RICO |
| part_number | 13519 |
| Brand |





Reviews
There are no reviews yet.