Description
FEATURES:-Caliber: 22LR-Barrel: 16.5″-6-Position Stock-Red/Green Dot Optic-Capacity:25 Rounds-Overall length: 33.8″-Weight: 83.6 oz.
FEATURES:-Caliber: 22LR-Barrel: 16.5″-6-Position Stock-Red/Green Dot Optic-Capacity:25 Rounds-Overall length: 33.8″-Weight: 83.6 oz.
| Weight | 7.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.2 × 11.6 × 3.4 in |
| dimension | 3.40 X 11.65 X 40.20 |
| magazine_capacity | 25.0000 |
| upc | 022188879193 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 6.37 |
| stock_color | BLACK |
| sights | N |
| hinged_floorplate | N |
| detachable_magazine | Y |
| overall_length_in_inches | 30.7500 |
| no_sale_to_guam | NO SALE TO GUAM |
| barrel_length_in_inches | 16.5000 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:15" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .22 LONG RIFLE |
| other_features | OAL: 31" FOLDED/34" EXTENDED, |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| no_direct_ship_to_washington | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| no_direct_ship_to_rhode_island | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| no_sale_to_virgin_islands | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| no_sale_to_oregon | NO SALE TO OREGON |
| no_sale_to_puerto_rico | NO SALE TO PUERTO RICO |
| part_number | 12722 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.