Description
FEATURES-Remington 870 12 gauge-Ventilated ribs-Length: 26″-Chamber: 3″-Modified choke-Blued matte-Constructed from certified ordinance grade 4140 steel with chrome lined bores**DOES NOT FIT REMINGTON TACTICAL 870**
$263.99
12GA 3″ 26″VR W/MOD TUBE
5 in stock
FEATURES-Remington 870 12 gauge-Ventilated ribs-Length: 26″-Chamber: 3″-Modified choke-Blued matte-Constructed from certified ordinance grade 4140 steel with chrome lined bores**DOES NOT FIT REMINGTON TACTICAL 870**
| Weight | 2.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.9 × 5.9 × 1.8 in |
| dimension | 1.80 X 5.90 X 32.90 |
| finish | BLUED MATTE |
| maximum_chamber_size | 3" |
| chokes_included | MODIFIED |
| gauge | 12.0000 |
| barrel_length_in_inches | 26.0000 |
| ventilated_rib | Y |
| internal_chokes | Y |
| fully_rifled | N |
| other_features | MADE FROM 4140 STEEL,CHROMED |
| upc | 723189870027 |
| part_number | 87002 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.