Description
FEATURES-20″ arrows-Fletched with 4″ vanes-442 grain-0.348″ diameter-Precision sorted for straightness to +/- 0.004″-Composite material is extremely durable at impact-6 pack includes inserted moon nocks, plus 6universal flat nocks
FEATURES-20″ arrows-Fletched with 4″ vanes-442 grain-0.348″ diameter-Precision sorted for straightness to +/- 0.004″-Composite material is extremely durable at impact-6 pack includes inserted moon nocks, plus 6universal flat nocks
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 3.6 × 1.6 in |
| dimension | 1.65 X 3.65 X 22.70 |
| material | COMPOSITE |
| color | BLACK |
| straightness_factor_plus | 0.004" MAX |
| product_type | ARROWS |
| mechanical | N |
| fixed | N |
| grain | 342 |
| diameter | 0.348" |
| other_features | DESIGNED FOR THE HUNTER WHO |
| upc | 044734521400 |
| part_number | 52140 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.