Description
FEATURES-23″ matte blued sporter barrel-1:10″ twist-13 5/8″ length of pull-43″ overall length-Satin Black Walnut stock-Polymerrecoil pad-Matte blued steel receiver-Polished chamber-3round detachable magazine-Drilled & tapped for scope
FEATURES-23″ matte blued sporter barrel-1:10″ twist-13 5/8″ length of pull-43″ overall length-Satin Black Walnut stock-Polymerrecoil pad-Matte blued steel receiver-Polished chamber-3round detachable magazine-Drilled & tapped for scope
| Weight | 8.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 7.4 × 3.6 in |
| dimension | 3.60 X 7.40 X 50.00 |
| sights | N |
| upc | 023614062042 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | Y |
| checkering | Y |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLUED |
| weight_in_pounds | 6.82 |
| stock_color | WOOD |
| hinged_floorplate | N |
| other_features | FREE FLOATING,TARGET CROWN BBL |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 3.0000 |
| overall_length_in_inches | 43.0000 |
| barrel_length_in_inches | 23.0000 |
| stock_material | WALNUT |
| metal_finish | BLUED |
| rate_of_twist | 1:10" |
| type_action | BOLT |
| caliber | .270 WINCHESTER SHORT MAGNUM |
| part_number | 035801248 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.