Additional information
| Weight | 8.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.6 × 9.6 × 4 in |
| dimension | 4.00 X 9.55 X 35.60 |
| detachable_magazine | Y |
| upc | 681565226137 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 7.94 |
| stock_color | BLACK |
| sights | N |
| hinged_floorplate | N |
| magazine_capacity | 30.0000 |
| no_sale_to_oregon | NO SALE TO OREGON |
| overall_length_in_inches | 32.6600 |
| barrel_length_in_inches | 16.0000 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | N/A |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .223 REM/5.56 NATO |
| other_features | 16" CHROM-MOLY BARREL |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| no_direct_ship_to_washington | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| no_direct_ship_to_rhode_island | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| part_number | BRO-SPEC15-A2 |
| Brand |







Reviews
There are no reviews yet.