Description
FEATURES:-Caliber: 12 Gauge-Barrel: 21″-Chamber: 3″-Black synthetic stock-Oversized bolt handle & release-Red Fiber Optic front sight-Blink Gas Systems-Optima HP Tubes-Overall Length: 44″
FEATURES:-Caliber: 12 Gauge-Barrel: 21″-Chamber: 3″-Black synthetic stock-Oversized bolt handle & release-Red Fiber Optic front sight-Blink Gas Systems-Optima HP Tubes-Overall Length: 44″
| Weight | 14.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.3 × 12.5 × 4.6 in |
| dimension | 4.65 X 12.50 X 50.30 |
| stock_style | FIELD |
| upc | 082442884745 |
| incl_skeet_tube | N |
| incl_imp_cyl_tube | Y |
| incl_modified_tube | N |
| metal_color | BLACK |
| incl_imp_mod_tube | N |
| incl_full_tube | N |
| includes_x-full_tube | N |
| internal_choke_tubes_y | Y |
| swivels_studs | YES |
| stock_color | BLACK |
| other_features | OVERSIZED BOLT HANDLE, |
| stock_material | SYNTHETIC |
| recoil_pad | Y |
| montecarlo | N |
| checkering | Y |
| overall_length_in_inches | 44.0000 |
| barrel_length_in_inches | 21.0000 |
| metal_finish | COLORED |
| weight | 7.1 |
| max_chamber_size | 3" |
| action_type | SEMI-AUTO |
| gauge | 12 |
| part_number | J131C11N |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.