Additional information
| Weight | 40.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.4 × 18.1 × 6.6 in |
| dimension | 6.60 X 18.15 X 54.35 |
| sights | N |
| upc | 810021510453 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | Y |
| checkering | N |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | FLAT DARK EARTH |
| weight_in_pounds | 14.5 |
| stock_color | FLAT DARK EARTH |
| hinged_floorplate | N |
| made_in_the_usa | MADE IN THE USA |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 49.4000 |
| barrel_length_in_inches | 26.0000 |
| stock_material | ALUMINUM |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:9.44" |
| type_action | BOLT |
| caliber | .338 LAPUA MAGNUM |
| other_features | 21.75" MOA M1913 TOP RAIL. |
| part_number | 18479 |
| Brand |






Reviews
There are no reviews yet.