Description
FEATURES:-Caliber: .50 BMG-Barrel: 20″-Twist: 1:15″-23″ Rail-Adjustable Bipod-10 round capacity-Overall length: 48″-Weight: 31.4 lbs
FEATURES:-Caliber: .50 BMG-Barrel: 20″-Twist: 1:15″-23″ Rail-Adjustable Bipod-10 round capacity-Overall length: 48″-Weight: 31.4 lbs
| Weight | 60.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.1 × 18.3 × 6.8 in |
| dimension | 6.80 X 18.30 X 54.15 |
| hinged_floorplate | N |
| upc | 816715012647 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | Y |
| checkering | N |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | FLAT DARK EARTH |
| weight_in_pounds | 30 |
| stock_color | BLACK |
| sights | Y |
| detachable_magazine | Y |
| made_in_the_usa | MADE IN THE USA |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 48.0000 |
| barrel_length_in_inches | 20.0000 |
| stock_material | STEEL |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:15" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .50 BMG |
| other_features | 23" 27 MOA M1913 RAIL ON TOP |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| part_number | 14030 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.