Description
FEATURES:Magnification4-12Objective Lens Diameter40mmReticleCenter XTube MaterialAircraft Grade AluminumTube Diameter25.4mmExit Pupil10-3.4mmEye Relief3.11-3.15″Field of View @ 100 yds27.25-8.9 ft
FEATURES:Magnification4-12Objective Lens Diameter40mmReticleCenter XTube MaterialAircraft Grade AluminumTube Diameter25.4mmExit Pupil10-3.4mmEye Relief3.11-3.15″Field of View @ 100 yds27.25-8.9 ft
| Weight | 1.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.4 × 3.6 × 4.1 in |
| dimension | 4.10 X 3.65 X 16.45 |
| target_turrets | N |
| upc | 813869020597 |
| includes_rings | N |
| locking_turrets | N |
| side_parallex_adj | Y |
| type_of_reticle | CENTER-X |
| lens_caps_included | N |
| adj_parallax | N |
| type_of_scope | RIFLE |
| front_lens_in_mm | 40.0000 |
| length_in_inches | 12.4000 |
| weight_in_ounces | 18.1000 |
| finish | BLACK MATTE |
| field_of_view_at_100_yards | 27.5-7.86 |
| tube_diameter | 1" |
| power | 4-12 |
| part_number | 216008 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.