Description
FEATURES:Magnification3-9Objective Lens Diameter40mmReticleCenter XTube MaterialAircraft Grade AluminumTube Diameter25.4mmExit Pupil13-4.2mmEye Relief2.99-3.07″Field of View @ 100 yds37.8-12.6 ft
FEATURES:Magnification3-9Objective Lens Diameter40mmReticleCenter XTube MaterialAircraft Grade AluminumTube Diameter25.4mmExit Pupil13-4.2mmEye Relief2.99-3.07″Field of View @ 100 yds37.8-12.6 ft
| Weight | 1.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.1 × 3.6 × 4.3 in |
| dimension | 4.30 X 3.65 X 16.15 |
| target_turrets | N |
| upc | 813869020566 |
| includes_rings | N |
| locking_turrets | N |
| side_parallex_adj | N |
| type_of_reticle | CENTER-X |
| lens_caps_included | N |
| adj_parallax | N |
| type_of_scope | RIFLE |
| front_lens_in_mm | 40.0000 |
| length_in_inches | 12.4000 |
| weight_in_ounces | 17.0000 |
| finish | BLACK MATTE |
| field_of_view_at_100_yards | 37.7-12.3 |
| tube_diameter | 1" |
| power | 3-9 |
| part_number | 216001 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.