Description
FEATURES:-Caliber: .50 Beowulf-Barrel: 16.5″-Velocity 3lb single stage trigger-7 round capacity-Soft carry bag
FEATURES:-Caliber: .50 Beowulf-Barrel: 16.5″-Velocity 3lb single stage trigger-7 round capacity-Soft carry bag
| Weight | 10.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.1 × 12.5 × 4.1 in |
| dimension | 4.10 X 12.50 X 39.15 |
| hinged_floorplate | N |
| upc | 819511020939 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | Y |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 9 |
| stock_color | GREY |
| sights | N |
| detachable_magazine | Y |
| no_direct_ship_to_california | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| magazine_capacity | 7.0000 |
| overall_length_in_inches | 35.0000 |
| barrel_length_in_inches | 16.0000 |
| stock_material | LAMINATE |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:20" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .50 BEOWULF |
| other_features | THREADED BARREL WITH THREAD |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| part_number | RPL50PLVE |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.