Description
FEATURES-Black EDP finish 2.940″ 8Cr14MoVsteelblade-Stainless steel handle with dual hilt-Tanto blade-Closed: 4″-Open: 7″-Triple Point serrations-Two-position pocket clip
FEATURES-Black EDP finish 2.940″ 8Cr14MoVsteelblade-Stainless steel handle with dual hilt-Tanto blade-Closed: 4″-Open: 7″-Triple Point serrations-Two-position pocket clip
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 1.6 × 1.4 in |
| dimension | 1.35 X 1.60 X 4.70 |
| blade_material | STAINLESS STEEL |
| number_of_blades | 1 |
| blade_length | 2.9" |
| handle_material | STAINLESS STEEL |
| handle_color | BLACK |
| open_length | 7.0000 |
| closed_length | 4.0000 |
| weight | 2.7000 |
| other_features | FRAME LOCK, 2 POSITION CLIP, |
| upc | 794023090178 |
| part_number | M1610KSF |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.