Description
FEATURES-Black EDP finish 3″ 8Cr14MoVsteelblade-Glass-reinforced nylon handle-Tanto blade-Closed: 4″-Open: 7.125″-AutoLAWKS safety-Triple Point serrations-Pocket clip
FEATURES-Black EDP finish 3″ 8Cr14MoVsteelblade-Glass-reinforced nylon handle-Tanto blade-Closed: 4″-Open: 7.125″-AutoLAWKS safety-Triple Point serrations-Pocket clip
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 1.8 × 1.3 in |
| dimension | 1.30 X 1.75 X 4.70 |
| blade_material | STAINLESS STEEL |
| number_of_blades | 1 |
| blade_length | 3" |
| handle_material | GLASS FILLED NYLON |
| handle_color | BLACK |
| open_length | 7.1200 |
| closed_length | 4.0000 |
| weight | 2.3000 |
| other_features | BLACK TANTO BLADE |
| upc | 794023161069 |
| part_number | M1610KZ |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.