Description
FEATURES-Bead blast finish 3.990″AUS 8steelblade-Glass-reinforced nylon handle with dual hilt-Tanto blade-Closed: 5.375″-Open: 9.250″-AutoLAWKS safety-Triple Point serrations-Four-position pocket clip
FEATURES-Bead blast finish 3.990″AUS 8steelblade-Glass-reinforced nylon handle with dual hilt-Tanto blade-Closed: 5.375″-Open: 9.250″-AutoLAWKS safety-Triple Point serrations-Four-position pocket clip
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 2.3 × 1.4 in |
| dimension | 1.35 X 2.25 X 6.80 |
| blade_material | STAINLESS STEEL |
| number_of_blades | 1 |
| blade_length | 3.9" |
| handle_material | GLASS FILLED NYLON |
| handle_color | SAND |
| open_length | 9.2500 |
| closed_length | 5.3700 |
| weight | 6.3000 |
| other_features | AUTOLAWKS SAFETY SYSTEM, |
| upc | 794023131680 |
| part_number | M1614ZSF |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.