Description
FEATURES-Dark gray titanium nitride finish 3.875″8Cr14MoVsteelblade-G10 handle-Deep-bellied spear point blade-Closed: 5.375″-Open: 9.250″-AutoLAWKS safety-Carson flipper opening-Four-position pocket clip
FEATURES-Dark gray titanium nitride finish 3.875″8Cr14MoVsteelblade-G10 handle-Deep-bellied spear point blade-Closed: 5.375″-Open: 9.250″-AutoLAWKS safety-Carson flipper opening-Four-position pocket clip
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 2.1 × 1.4 in |
| dimension | 1.40 X 2.15 X 6.75 |
| blade_material | STAINLESS STEEL |
| number_of_blades | 1 |
| blade_length | 3.875" |
| handle_material | G-10 COMPOSITE |
| handle_color | BLACK |
| open_length | 9.2500 |
| closed_length | 5.3700 |
| weight | 5.9000 |
| other_features | LOCKING LINER, DEEP BELLIED |
| upc | 794023001853 |
| part_number | M2104G |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.