Description
FEATURES-Fits 1911 full size pistols-Combines Lasergrips® platform with green laser technology-Not compatible with ambidextrous safety levers-Pre-sighted at 50 yards-Pressure activated-Windage & elevation adjustable-Green laser
FEATURES-Fits 1911 full size pistols-Combines Lasergrips® platform with green laser technology-Not compatible with ambidextrous safety levers-Pre-sighted at 50 yards-Pressure activated-Windage & elevation adjustable-Green laser
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.3 × 3.4 × 2.3 in |
| dimension | 2.25 X 3.35 X 5.30 |
| master_on | Y |
| upc | 610242004812 |
| other_features | FITS 1911 & 1991A1 FULL SIZE |
| no_sale_to_puerto_rico | NO SALE TO PUERTO RICO |
| no_sale_to_guam | NO SALE TO GUAM |
| activation | INSTINCTIVE-FRONT |
| adjustable | Y |
| battery_type | (4) #2016 LITHIUM |
| material | POLYMER |
| beam_size | .5" @ 50' |
| beam_color | Green |
| power_output | 5mW PEAK, 633nm |
| laser_type | GRIP REPLACEMENT |
| checkering | YES |
| finger_grooves_y | NO |
| color | BLACK MATTE |
| part_number | LG401G |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.