Description
FEATURES-Fits Ruger LCR & LCRx revolvers-Combines Lasergrips® platform with green laser technology-Not compatible with ambidextrous safety levers-Pre-sighted at 50 yards-Pressure activated-Windage & elevation adjustable-Green laser
FEATURES-Fits Ruger LCR & LCRx revolvers-Combines Lasergrips® platform with green laser technology-Not compatible with ambidextrous safety levers-Pre-sighted at 50 yards-Pressure activated-Windage & elevation adjustable-Green laser
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.3 × 3.3 × 2.2 in |
| dimension | 2.20 X 3.25 X 5.30 |
| master_on | Y |
| upc | 610242005826 |
| other_features | FITS ALL RUGER LCR & LCRX |
| no_sale_to_puerto_rico | NO SALE TO PUERTO RICO |
| no_sale_to_guam | NO SALE TO GUAM |
| activation | INSTINCTIVE-FRONT |
| adjustable | Y |
| battery_type | 4 – 2016 LITHIUM BATTERIES |
| material | POLYMER W/RUBBER OVERMOLD |
| beam_size | .5" @ 50' |
| beam_color | Green |
| power_output | 5mW PEAK, 633nm |
| laser_type | GRIP REPLACEMENT |
| checkering | YES |
| finger_grooves_y | NO |
| color | BLACK MATTE |
| part_number | LG415G |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.