Description
FEATURES-Curved cutting edge to facilitate deep, slashing cuts & terminates in two sharp points-American Hickory handle-Carbon Steel blade-Weight: 25.3 oz.
FEATURES-Curved cutting edge to facilitate deep, slashing cuts & terminates in two sharp points-American Hickory handle-Carbon Steel blade-Weight: 25.3 oz.
| Weight | 1.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.4 × 5.9 × 1.6 in |
| dimension | 1.60 X 5.90 X 23.35 |
| blade_material | CARBON STEEL |
| number_of_blades | 1 |
| blade_length | 4" |
| handle_material | WOOD |
| handle_color | AMERICAN HICKORY |
| open_length | 22.0000 |
| closed_length | 0.0000 |
| weight | 25.3000 |
| upc | 705442001485 |
| part_number | 90N |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.