Description
FEATURES-Caliber: 12 Gauge-Barrel: 28″-Composite Stock-Aluminum Receiver-Overall Length: 49″-Weight: 7 lbs 9 oz
FEATURES-Caliber: 12 Gauge-Barrel: 28″-Composite Stock-Aluminum Receiver-Overall Length: 49″-Weight: 7 lbs 9 oz
| Weight | 9.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 9.9 × 3.2 in |
| dimension | 3.20 X 9.85 X 37.50 |
| stock_style | FIELD |
| upc | 023614686798 |
| incl_skeet_tube | N |
| incl_imp_cyl_tube | Y |
| incl_modified_tube | Y |
| metal_color | BLACK |
| incl_imp_mod_tube | N |
| incl_full_tube | Y |
| includes_x-full_tube | N |
| internal_choke_tubes_y | Y |
| swivels_studs | YES |
| stock_color | BLACK |
| other_features | ACTIVE VALVE GAS SYSTEM, |
| stock_material | SYNTHETIC |
| recoil_pad | Y |
| montecarlo | N |
| checkering | Y |
| overall_length_in_inches | 49.0000 |
| barrel_length_in_inches | 28.0000 |
| metal_finish | BLUED |
| weight | 7.56 |
| max_chamber_size | 3.5" |
| action_type | SEMI-AUTO |
| gauge | 12 |
| part_number | 011417204 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.