Description
FEATURES-Caliber: .22 Long Rifle-Barrel: 20″-Twist: 1:16″-Walnut Stock-Satin Nickel receiver-15-round capacity-Overall Length: 36 3/4″-Weight: 5 lbs.
FEATURES-Caliber: .22 Long Rifle-Barrel: 20″-Twist: 1:16″-Walnut Stock-Satin Nickel receiver-15-round capacity-Overall Length: 36 3/4″-Weight: 5 lbs.
| Weight | 7.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.9 × 7.8 × 3.3 in |
| dimension | 3.25 X 7.75 X 45.85 |
| sights | Y |
| upc | 023614250197 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | N |
| checkering | Y |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | BI-TONE |
| weight_in_pounds | 5 |
| stock_color | WOOD |
| hinged_floorplate | N |
| no_sale_to_oregon | NO SALE TO OREGON |
| detachable_magazine | N |
| magazine_capacity | 15.0000 |
| overall_length_in_inches | 36.7500 |
| barrel_length_in_inches | 20.0000 |
| stock_material | WALNUT |
| metal_finish | BLUED |
| rate_of_twist | 1:16" |
| type_action | LEVER |
| caliber | .22 LONG RIFLE |
| other_features | .22 SHORT/22 RDS,22 LONG/17 RD |
| part_number | 024107102 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.