Description
FEATURES:-Caliber: .22 LR-Barrel: 22″-Twist: 1:16″-10 round capacity-Overall length: 40.25″-Weight: 5.8 lbs
FEATURES:-Caliber: .22 LR-Barrel: 22″-Twist: 1:16″-10 round capacity-Overall length: 40.25″-Weight: 5.8 lbs
| Weight | 7.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.8 × 7.5 × 3.3 in |
| dimension | 3.25 X 7.50 X 45.80 |
| sights | N |
| upc | 023614686682 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | N |
| checkering | Y |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | STAINLESS |
| weight_in_pounds | 5.6 |
| stock_color | GREY |
| hinged_floorplate | N |
| other_features | TAKES 2 #15 WEAVER SCOPE BASES |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 40.2500 |
| barrel_length_in_inches | 22.0000 |
| stock_material | LAMINATE |
| metal_finish | STAINLESS |
| rate_of_twist | 1:16" |
| type_action | BOLT |
| caliber | .22 LONG RIFLE |
| part_number | 025236202 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.