Additional information
| Weight | 8.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.1 × 7.1 × 3.3 in |
| dimension | 3.25 X 7.15 X 47.05 |
| sights | N |
| upc | 023614852391 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | Y |
| checkering | N |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | CAMOFLAGE |
| weight_in_pounds | 7.3 |
| stock_color | CAMOFLAGE |
| hinged_floorplate | Y |
| other_features | DRILLED & TAPPED, |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 4.0000 |
| overall_length_in_inches | 44.1200 |
| barrel_length_in_inches | 22.0000 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | CERAKOTE |
| rate_of_twist | 1:10" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .243 WINCHESTER |
| part_number | 031072211 |
| Brand |







Reviews
There are no reviews yet.