Additional information
| Weight | 8.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.9 × 7.9 × 3.4 in |
| dimension | 3.40 X 7.85 X 49.95 |
| sights | Y |
| upc | 023614259602 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | Y |
| checkering | Y |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | BI-TONE |
| weight_in_pounds | 6.8 |
| stock_color | WOOD |
| hinged_floorplate | N |
| other_features | TRUGLO FIBER OPTIC FRONT SIGHT |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 4.0000 |
| overall_length_in_inches | 40.0000 |
| barrel_length_in_inches | 20.0000 |
| stock_material | LAMINATE |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:10" |
| type_action | LEVER |
| caliber | .308 WINCHESTER |
| part_number | 034015118 |
| Brand |







Reviews
There are no reviews yet.