Description
FEATURES:-Caliber: .50 BMG-Barrel: 29″-Twist: 1:15″-23″ Rail-Adjustable Bipod-10 round capacity-Overall length: 57″-Weight: 32.7 lbs
FEATURES:-Caliber: .50 BMG-Barrel: 29″-Twist: 1:15″-23″ Rail-Adjustable Bipod-10 round capacity-Overall length: 57″-Weight: 32.7 lbs
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.8 × 18.4 × 6.9 in |
| dimension | 6.85 X 18.45 X 54.80 |
| hinged_floorplate | N |
| upc | 816715010025 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | Y |
| checkering | N |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 32.7 |
| stock_color | BLACK |
| sights | Y |
| detachable_magazine | Y |
| made_in_the_usa | MADE IN THE USA |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 57.0000 |
| barrel_length_in_inches | 29.0000 |
| stock_material | STEEL |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:15" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .50 BMG |
| other_features | 23" 27 MOA M1913 RAIL ON TOP |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| part_number | 13316 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.