Additional information
| Weight | 9.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 8.1 × 3.3 in |
| dimension | 3.30 X 8.15 X 38.00 |
| detachable_magazine | Y |
| upc | 810054132349 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 8 |
| stock_color | BLACK |
| sights | Y |
| hinged_floorplate | N |
| magazine_capacity | 30.0000 |
| no_sale_to_oregon | NO SALE TO OREGON |
| overall_length_in_inches | 36.5000 |
| barrel_length_in_inches | 16.2500 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | COLORED |
| rate_of_twist | 1:7" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | .223 REM/5.56 NATO |
| other_features | MILLED RECEIVER, CHROME LINED |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| no_direct_ship_to_washington | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| no_direct_ship_to_rhode_island | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| part_number | SAM5-67 |
| Brand |







Reviews
There are no reviews yet.