Description
FEATURES-Caliber: .22 Long Rifle-Barrel: 23″ Heavy barrel-Twist: 1:16.5″-Classic Walnut Stock-Blued finish-Single stage trigger-One 5-round magazine-Overall length: 42.3″-Weight: 8 lbs
FEATURES-Caliber: .22 Long Rifle-Barrel: 23″ Heavy barrel-Twist: 1:16.5″-Classic Walnut Stock-Blued finish-Single stage trigger-One 5-round magazine-Overall length: 42.3″-Weight: 8 lbs
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.8 × 11.4 × 4.4 in |
| dimension | 4.40 X 11.35 X 45.80 |
| sights | N |
| upc | 4046654004540 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | N |
| checkering | Y |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLUED |
| weight_in_pounds | 8 |
| stock_color | WOOD |
| hinged_floorplate | N |
| other_features | MATCH 54 ACTION, |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 5.0000 |
| overall_length_in_inches | 42.3000 |
| barrel_length_in_inches | 23.0000 |
| stock_material | WALNUT |
| metal_finish | BLUED |
| rate_of_twist | 1:16.5" |
| type_action | BOLT |
| caliber | .22 LONG RIFLE |
| part_number | 000454 |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.