Description
FEATURES:-Caliber: .22 Long Rifle-18″ Stainless steel threaded barrel-1:16.5″ twist-Blued receiver -Classic walnut stock-5-round capacity-Weight: 7 lbs, 8 oz
FEATURES:-Caliber: .22 Long Rifle-18″ Stainless steel threaded barrel-1:16.5″ twist-Blued receiver -Classic walnut stock-5-round capacity-Weight: 7 lbs, 8 oz
| Weight | 9.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.4 × 13.6 × 5.1 in |
| dimension | 5.15 X 13.60 X 37.45 |
| sights | N |
| upc | 4046654104943 |
| swivel_studs | Y |
| recoil_pad | N |
| checkering | Y |
| type_of_rifle | SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLUED |
| weight_in_pounds | 7.5 |
| stock_color | WOOD |
| hinged_floorplate | N |
| other_features | MATCH 54 ACTION, |
| detachable_magazine | Y |
| magazine_capacity | 5.0000 |
| overall_length_in_inches | 37.0000 |
| barrel_length_in_inches | 18.0000 |
| stock_material | WALNUT |
| metal_finish | STAINLESS |
| rate_of_twist | 1:16.5" |
| type_action | BOLT |
| caliber | .22 LONG RIFLE |
| part_number | A1710AVHBSSCLX |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.