Additional information
| Weight | 9.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.1 × 12.6 × 4.1 in |
| dimension | 4.05 X 12.65 X 39.15 |
| hinged_floorplate | N |
| upc | 819511021844 |
| swivel_studs | N |
| recoil_pad | N |
| checkering | N |
| type_of_rifle | MODERN SPORTING RIFLE |
| metal_color | BLACK |
| weight_in_pounds | 6 |
| stock_color | BLACK |
| sights | N |
| detachable_magazine | Y |
| no_direct_ship_to_california | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| magazine_capacity | 10.0000 |
| overall_length_in_inches | 37.0000 |
| barrel_length_in_inches | 16.0000 |
| stock_material | SYNTHETIC |
| metal_finish | ANODIZED |
| rate_of_twist | 1:8" |
| type_action | SEMI-AUTOMATIC |
| caliber | 6.5 GRENDEL |
| other_features | TCE ALEXANDER ARMS BRANDED |
| no_sale_to_illinois_pica | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| part_number | RTA-65-ST |
| Brand |






Reviews
There are no reviews yet.